Vrbovce a tunel M.R.Štefánika

Tunel Generála Milana Rastislava Štefánika je nejvýznamnější stavbou na trati z Veselí nad Moravou do Nového mesta nad Váhom. Nachází se mezi stanicemi Vrbovce a Brestovec. Tunel podchází vrch Bílých Karpat – Poľana. Na vrcholu Poľana je rovněž rozhledna. Náročná stavba tunelu probíhala v letech 1923 až 1926.

Samotný tunel není, samozřejmě, přístupný. Nejbližší železniční zastávkou z „české“ strany jsou Vrbovce-zastávka. Na tuto zastávku lze dojet s českou jízdenkou, včetně jízdenky IDS-JMK.

Zastávka Vrbovce-zastávka může sloužit jako východiště pro výšlap na rozhlednu Poľana. Byť zdejší cesty nejsou značené. Za pozornost stojí strážný domek z roku 1927. Tedy z doby jen rok po dokončení tunelu. A to je cíl naší foto-toulky. Domek je v dobrém, udržovaném, stavu a zamčený. U domku je telefonní sloup, už bez drátu. Za pozornost stojí potok (?) ve stráni za domkem na které je několik přepadů. A na druhé straně je označovník ČSD. Bohužel tu není žádná info tabule a ani na internetu jsme o strážním domku nic nezjistili.

Strážný domek číslo 9

Doporučuji

Na tento výlet do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty se doporučuji vydat na podzim, kdy listnaté lesy se změní v úžasné barvy. Trasa začíná na nádraží Vrbovce, odkud pokračujeme mírným stoupáním po modré (6,5 km) na rozhlednu Polana. Z ní dolů do obce Brestovec na vlak, popřípadě až na Myjavu (8 km).

Výlet začíná na nádraží Vrbovce, což je první žel. zastávka na Slovensku. I zde ale stále platí tarif Jihomoravského kraje. 

Popis výletu na Poľanu.

Vrbovce má dvě nízká nástupiště. Příchod k vlaku přecházení kolejí. Žádná info tabule, jen papírové jízdní řády. Žádné označení nástupišť. Žádné občerstvení, ani automat na kafe. Popis a hodnocení nádraží Vrbovce, které jsme navštívili v říjnu 2021.. Tady je popis a hodnocení nádraží Vrbovce.

x