Akce / Setkáni

proběhl v roce 2017 

uplakanou sobotu 23.září 2017 v Bohumíně. 
Více jak počsí mi však nesedl přístup organizátorů.
Národní den železnice je každoroční celostátní přehlídka parních i historických motorových vlaků, jízdy pod parou, přehlídka nové techniky, zábava pro děti, noční show. 

Můj Národní den železnice v Bohumíně

27.září 2017

Ostrava hlvní nádraží

V sobotu 23.září proběhl další ročník Národního dne železnice. Každý rok na jiném místě, letos v Bohumíně. Aspoń to bylo takto napsáno. Abych nejel rovnou do Bohumína, mám čas, vlak jede opět na čas, vystupuji v Ostravě na hlavním nádraží. Chci pořídit pár fotek.

Jsem překvapen, na schodech nádraží se fotí mažoretky a venku před halou je upoutávka na Den železnice v Bohumíně. A kdyby jen to! Cedulka mne zve na Elektrodispečink SŽDC kousek od ostravského nádraží. Navigace cedulkami dobrá, jsem tu první. A jediný. Uvítání a půl hodinový zasvěcený výklad.
Elektřina sice není moje hobby, ale i tak se mi dispečink spravující napájení od Slovenských, Polských hranic, celé Ostravsko až kamsi na jih ke Studénce líbí. Výborný.

Loučím se a průvodce mi dává tip na výstavu požární techniky v sousedství a lokálku, která mne zaveze do Ostravského Depa. Pod okny navíc vozy pro opravy trolejí.

Požární technika ani možnost vyzkoušet si oživování pomocí masáže srdce mne neláká. Trvale prší, jsem tu jediný návštěvník a kurz první pomoci jsem dělal nedávno v práci.
Motorový vlak, který mne odveze na „Řídící věž“ Ostravského nádraží, již čeká. Nastupuji jako první a jediný návštěvník.

Na druhém konci Ostravského hlavního nádraží jdu na exkurzi řízení provozu. Je nás tu asi deset. Velmi zajímavý výklad, fotím jak uvnitř, tak z ochozu „řídící věže“. Můžeme si prohlédnout i relátka a další hardware řízení provozu ostravského nádraží ve dvou dalších patrech. Opět výborný výklad.

Nastupuji do motoráčku a přesouvám se do depa elektrických lokomotiv Ostrava hl.nádraží. Pár návštěvníků. Nekomentované, skvělé. Fotky uvidíte opět v Galerii níže.

Lávka od Depa vede nad ostravským nádražím a za chvíli jsem již na nástupišti na vlak do Bohumína. Stále prší a já mám spoustu fotek a úžasných zážitků. A naprosto nečekaných. Vůbec jsem netušil, nikde se nedočetl, že by v Ostravě na hlavním nádraží, byly připraveny tak zajímavé věci. Vše jen díky tomu, že jsem vystoupil na Ostrava hlavním nádraží. Nikde na webu Dne železnice 2017 není o této části programu zmínka.

V Bohumíně je o poznání živěji. I přes déšť spousta lidí. Plná hala krásně opraveného Bohumínského nádraží. Dívám se, podobný architektonický styl jako brněnské hlavní nádraží. Ta běloba a čistota Bohumínského nádraží nás brňáky pálí do očí.

Staré vlaky mne nezajímají. Jsou stejné jako před rokem či dvěma. Pěšky do Depa Bohumínského nádraží na Svět změny. Výstava nové techniky.  Nejvíce mne zajímá Pendolino po kompletním omlazení interiéru. Celá souprava a další vozy ČD jsou v opraveném (nebo novém) depu. vše pod střechou, v suchu.
„Nové“ Pendolino se povedlo. Sedadla a interier jsou podobné novějšímu RailJetu. Opticky to na mne působí, že je tu více místa. Navíc přibyl dětský koutek. Bohužel, místo pro kočárky a kola je stejně velké jako předtím. Tedy malé. Úplně zbytečně. Vyhodit dva páry sedaček, dětský koutek s „kinem“ posunout a zvětšit místo pro kočárky a kola. Dobré je, že přibyly hrací stoly pro děti. 

A jaký byl letošní Den železnice 2017? Letos mnohem méně lidí, trvalý déšť jistě odradil mnoho návštěvníků, i tak přišlo hodně lidí. U mne to byl nejpovedenější Den železnice na kterém jsem byl. Ale (!) jen díky tomu, že jsem byl v Ostravě. Takže velké zklamání nad organizací Dne železnice 2017. Pokud se „Den“ konal na dvou místech, v Ostravě a v Bohumíně, vzdálených jen sedm minut jízdy vlakem, na oficiálním webu zcela chyběla Ostravská část.
Dále, již několik dní dopředu bylo zřejmé, že letos počasí nebude nejlepší. Skoro celá Ostravská část byla pod střechou: depo elektrických lokomotiv, elektro-dispečink SŽDC, „řídící věž“ Ostravského nádraží … a pod střechou byla i významná část v Bohumíně: Pendolíno a další modernizované vozy. Kdyby tato informace byla dopředu na webu uveřejněna, návštěvnost by byla určitě mnohem vyšší. Škoda.

Co uvidíme v Bohumíně?

4.dubna 2017
Hlavním lákadlem Národního dne železnice 2017 v Bohumíně má být modernizované Pendolino. Po 12 letech provozu dochází k výměně interiéru v soupravách Pendolina. A první souprava v novém byla představena na letošním ročníku Dne železnice, Bohumín 2017. Nové budou sedačky 1. a 2.třídy, bistro vůz, WC a podle fotek se zlepšení dočká i koutek pro děti, který se svým vzhledem s kinem přiblíží oddílu pro děti v RailJetu. Schůdky na sezení a Dětské kino zatím v českém Pendolínu není.  Omlazení všech souprav Pendolína by mělo být dokončeno na léto 2018.

Porovnání souprav Pendolíno & RailJet najdete v příspěvku RailJet & Pendolino: co se povedlo a nepovedlo.

Doporučené odkazy

Připravujeme

Připravujeme

Připravujeme