Akce / Setkáni

Cheb 2016

Z mého Brna je to do Chebu pěkná štreka, takže na noční rychlík směr Praha, abych byl v Praze řed šestou. Z Prahy a dalších míst už byly do Chebu vypraveny zvláštní / posilové vlaky a také tzv. Protokolární vlak s odjezdem z Prahy v 6:30. Ten byl samozřejmě povinně místenkový.

Můj Národní den železnice v Chebu

26.září 2016

Cesta na Den železnice 2016

Přehlídka historických vozidel se konala v sobotu 24.září v depu Českých dráh. Z chebského nádraží kyvadlově jezdily souprvy RegioShark. Do depa se bylo možné rovněž dostat autobusem. Lávka vedoucí nad kolejištěm byla ale zavřena. Kvůli bezpečnosti. Což je dobře.
V minulém roce, když byl Den železnice 2015 v Hradci Královém, se vytvářel právě na lávce nad nádražím hustý pomalu postupující proud lidí. Největší nebezpečí bylo na schodech, kde se postupující mísili s fotografy čekajícími na nejlepší snímek.

Co bylo v Chebu k vidění

Plánek Dne železnice v Chebu

Plánek Dne železnice v Chebu v roce 2016

Na točně sepředváděly parní lokomotivy a historické motorové vozy. Komentoval Václav Žmolík. Diváci stály na schodovitém pódiu. Tedy řešení, které jsem poprvé viděl vloni v Hradci. Rok předtím, v Břeclavi, to bylo ještě bez vyvýšeného pódia. Na volném prostranství byly historické motorové lokomotivy.
Na ploše depa byly i historické poštovní vozy a to Československých státních dráh a druhý Německých železnic. pro mne asi to nejlepší k vidění. Pak historický vůz pro prezidenty. Dále tu byl v obležení návštěvníků Stříbrný šíp – rekonstruovaný motorový vůz. Více se o něm dočtete v příspěvku Stříbrný šíp.

Na Chebském nádraží byla přehlídka současných vozů. Ale slabší oproti minulým ročníkům. Byl zde jen RailJet, InterPanter a RegioShark. Z Chebského nádraží jezdili pro návštěvníky historické vlaky.

Jako novinka byl pro návštěvníky připraven závod drezín.

Zhodnocení Dne železnice v Chebu

Letošní ročník Dne železnice 2016 v Chebu byl sice dobrý, ale zdál se mi oproti minulým létům trochu slabší. Zejména mi vadilo, že se nebylo možné dostat do depa/výtopny, prohlédnout si zázemí a nebylo si možno ani prohlédnout parní lokomotivy z bezprostřední blízkosti.
Ač na Chebském nádraží stály historické vozy Německých dráh, nebyly určeny k prohlídce. Trochu mne mrzí, že organizátoři nevyužili blízkosti sousedního Bavorska a mezi exponáty se neobjevily lokomotivy či vozy od sousedů.
Více mi pak v sekci Svět změny chyběla přehlídka / prohlídka nových či rekonstruovaných osobních vozů.

Letos byla organizace dopravy lepší než v minulých letech, a tak do protokolárního vlaku, kde byla povinná rezervace míst, nastoupilo opravdu jen pár lidí bez místenky. Jaký to rodzíl do minulého roku a Dne železnice v Břeclavi.

Celkový počet návštěvníků byl podle organizátorů 23 tisíc. Vstup byl zdarma, jízdy byly placeny.

A kde bude Den železnice 2017 ?
Podle webových stránek Dne železnice to bude nějaké severomoravské město.
Takže Na shledanou v roce 2017

Doporučené odkazy

Připravujeme

Připravujeme

Připravujeme